برقراری تعادل در هزینه ها مهارتی است که هر مسافر و هر توریستی با آشنایی به این ترفندها میتواند در ضمن حفظ کیفیت سفر در هزینه ها نیز صرفه جویی کند. بسیاری از توریست های حرفه ای در سراسر دنیا که به طور پی در پی به مناطق مختلف دنیا سفر میکنند این اصول را حتی الامکان رعایت می کنند.

اقامتگاه

اگر کمی دقت کنیم یافتن اقامتگاه های ارزان نقطه ی قوت این مطلب است. چرا که برای مسافر یا توریستی که از صبح تا غروب قصد دارد جاذبه های گردشگری را ببیند و از فرهنگ و محیط جدیدش لذت ببرد، بود یا نبود سالن بدنسازی و همینطور لوکس بودن هتل آن تأثیری بر کیفیت سفرش نخواهد داشت.

این چنین مسافری تمایل ندارد وقتش را در هتل هدر دهد. او ترجیح خواهد داد ازوقتش بهترین استفاده را ببرد چون ممکن است دیگر فرصتی پیش نیاید تا آن سفردوباره تکرار گردد.

هاستل از آن جمله اقامتگاه هایی است که بسیار مقرون به صرفه است. این نوع اقامتگاه که متاسفانه کمتر در ایران دیده میشود نوعی از پانسیونهای مدرن است با امکانات تخت و کمد همراه با چندین سرویس بهداشتی ، لاندری و آشپزخانه مجهز.

با اقامت در هاستل شما در اتاقتان با چند توریست از سراسر دنیا هم اتاق خواهید شد و میتوانید با فرهنگ کشورهای دیگر هم اشنا شوید. همچنین میتوانید خودتان آشپزی کنید و در سطح بالایی در هزینه هایتان صرفه جویی شود.

بسیاری از هاستل ها تمیز و مطابق با مد روز هستند و با کمی تحقیق درباره سابقه آن هاستل میتوان به میزان این معیار پی برد. نباید اینطور تصور کنید که چون میزان پرداختی شما نسبت به هتل بسیار کمتر است پس اقامت در هاستل کیفیت مطلوبی ندارد، به هیچ عنوان این مقوله صحیح نیست، علت اینکه هزینه شما با انتخاب هاستل پایین میآید این است که یک اتاق به طور کامل در اختیار شما قرار نمی گیرد بلکه شما با چند نفر درآن سهیم هستید.

تکنولوژی و استفاده از نرم افزارها و اپلیکیشن ها

استفاده از بسیاری وبسایت ها و اپلیکیشن های رزرو آنلاین هتل من جمله mr.trip ، www.tendaytrip.com ، tripadvisor و همچنین googlemap شما را از بسیاری جهات بی نیاز خواهد کرد. به عنوان مثال با نقشه خوانی با گوکل مپ میتوانیم مسیر و ایستگاههای مترو واتوبوس را به راحتی پیدا کنیم و در طول سفراز وسایل نقلیه عمومی استفاده کنیم.

و یا میتوانیم با استفاده از اپلیکیشن mr.trip از جاذبه های موجود در اطرافمان باخبر شویم. همینطور در مورد جاذبه ای خاص در مکانی دیگربه صورت مصوّر و با توضیح کسب اطلاعات کنیم. برای بازدید از جاذبه ای از وجود راهنمای محلی کمک بگیریم. در این اپلیکیشن میزان رضایت افراد استفاده کننده نیز قابل مشاهده است.در

دوری از خریدهای اضافی

برخی از مردم تصور میکنند مستلزما باید از هر سفری سوغات و هدیه ای به بقیه بیاورند و همینطور هدایایی برای کودکانشان تهیه کنند. دقت داشته باشیم که وقتی ما زود به زود سفر میرویم و سفر جزئی از زندگی ماست لزومی ندارد در همه ی این سفرها دستی پر از سوغات داشته باشیم. به همین روال خود سفر برای کودکانمان بهترین هدیه است و آن لذتی که آنها در مسافرت کسب میکنند با هیچ هدیه ای برابری نمی کند.م

مقایسه قیمتهای حمل و نقل

انتخاب این موضوع که سفرمان را به طور هوایی انجام دهیم یا زمینی و اینکه از قطار استفاده کنیم یا اتوبوس همه میتواند در کاهش هزینه های ما موثر باشد. چنانچه مجبوربه استفاده از هواپیما هستیم باید دقت کنیم که در برخی روزها شرکتهای هواپیمایی نرخ بلیط را پایین تر از زمان های عادی عرضه میکنند و معمولا در آخرهفته ها گرانتراست. بهتر است نرخ بلیط را در تاریخهای مختلف و شرکتهای متفاوت جستجو کنیم . ممکن است مسیر یکی از پروازها مستقیم نباشد و یک یا دو توقف داشته باشد ولی ارزانتر از پرواز مستقیم باشد که اگر ما مشکل کمبود زمان نداشته باشیم به نظر میرسد ارزش این کار را داشته باشد.

امتیاز بلیط های لحظه ی آخری را از دست ندهید.

مورد بعدی استفاده از اتومبیل شخصی است که ممکن است ارزانتز از بقیه تمام شود البته در این مورد باید هزینه های بنزین، خرابی ماشین وغیره را نیز مورد توجه قرار دهیم. در صورت یهرهمندی از اتومبیل شخصی امتیازات دیگری نیز دارد که ما میتوانیم هرجا که طبیعت جذابی داشت توقف کنیم و استراحت کنیم برنامه را طبق دلخواه خود پیش ببریم.

سعی کنیم به جای استفاده از تاکسی از وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس، مترو یا تراموا استفاده کنیم. توجه داشته باشید که نرخ تاکسی در همه جای دنیا مثل ایران نیست و در اغلب کشورها هزینه ی هنگفتی میطلبد.

با تورهای گروهی سفر کنیم

اگر سفر را به صورت گروهی انجام دهید عموما هزینه ها کاهش میابد. با وجود این برخی افراد تصور میکنند سفر با تور یعنی پرداخت هزینه بالاتر. در حالی که مسافرت به صورت گروهی و استفاده از تور میتواند بسیار کم هزینه تر وهمینطور با کیفیت تر تمام می شود دلیل آن این است که آژانسهای مسافرتی مجموعه ی خدمات، غذاها و اقامت هتل ها را به صورت عمده خریداری می کنند و با این شرایط هبپیش از سفر لیسزینه ها کمتر تمام می شود.

برداشتن لوازم شخصی

پیش از سفر لیستی از لوازم شخصی تان تهیه کنید. لوازمی چون صابون، شامپو، خمیر دندان، لیوان، شارژر، پاوربانک، نسکافه یا چای کیسه ای ، قند و….استفاده از محصولاتی که درمنزل موجود است وتحمیل نکردن خرید مجدد آن میتواند باز هم در هزینه ها صرفه جویی کند.

زمان سفر در فصلی کم رفت و آمد

یکی دیگر از راههای کاهش هزینه های سفر قرار دادن زمان سفر در فصلی است که آن شهر کم بازدید است. در این فصل نرخ اقامتگاهها کاهش می یابد و شما میتوانید همان و امکانات و خدمات را با بهای کتری در اختیار داشته باشید.

استفاده از غذای محلی

فکر نکنید وقتی که در یک رستوران شیک و مجلل ناهارتان را میل کرده اید لزوما غذاهای لذیذ در همان رستورانهای بزرگ یا بین المللی یافت می شود، در برخی اوقات رستورانهای ملی نیز غذای محلی خوشمزه ای عرضه میکنند. غذاهای محلی اغلب تازه تر و طعم لذیذتری نسبت به غذاهایی دارند که مواد اولیه آن کیلومترها دورتر در کارخانه ها تهیه و آماده می شوند.

به عنوان مثال فرض کنید گوجه فرنگی ای که در باغچه ی کوچک پیرمردی تهیه شده و ارگانیک و بدون مواد شیمیایی است. آیا این گوجه خوشمزه تر است یا آن که در گلخانه ها به طور شیمیایی و مصنوعی در تمامی فصول تولید می شود؟ مسلما محصول باغچه ی ارگانیک باطعم تر است.

علاوه بر آن غذای هر منطقه بخشی از فرهنگ آن مردم است و در واقع نوعی آشنایی نزدیک با آن جامعه است.