سفر

 

اصولا اغلب مردم  سفر را خواسته ای لوکس به حساب می آورند و شاید عده ای سال تا سال به سراغ آن نمی روند یا کمبود آن را احساس نمی کنند. ولی سفر باید جزئی از زندگی باشد. هم برای تقویت روحیه و هم برای ایجاد انگیزه در زندگی.

در این مقاله ضرورت سفر در زندگی مورد بررسی قرار میگیرد. باید ببینیم چرا این مورد یک نیاز است و نبود آن چه پیامدهایی در زندگی انسان خواهد داشت!

سفر شما را شارژ می کند و حس شادی و هیجان را بالا می برد

سرتاسر سال را کار می کنید، اگر خستگی آن همه تلاش را از تن به در نکنید و تجدید قوا ننمایید، وقتی دوباره به کار و شغلتان باز می گردید آن انرژی و شور و حال را نخواهید داشت و بالطبع کارکرد مفیدتان تنزل خواهد کرد. پس لازم است گاهی از دست روزمرگی های زندگی فرار کنیم و خود را به طبیعت بسپاریم یا با ایجاد یک سفر ه یجان انگیز یک تازگی در زندگی ایجاد کنیم.

برای درک این موضوع یک مثال ساده  می زنیم وقتی گوشیتان هنگ می کند چه می کنید؟ آن را یکبار خاموش و دوباره روشن می نمایید تا دوباره مثل اولش به خوبی کار کند. سفر هم با زندگی شما همین کار را می کند و در واقع ما هم نیاز به استراحت دارد حتی اگر استراحتی کئتاه باشد.

مسافرت کمک میکند احساسات منفی و استرس را از خود دور کنید. بعد از اتمام سفر حس بهتری خواهیم داشت، مخصوصا اگر سفرتان در کنار آب و طبیعت اتفاق بیفتد.

سفر علاوه بر اینکه فرد را از روزمرگی دور می کند، انرزی زیادی به او می دهد و از او یک انسان بهتر می سازد.

یکی از مدیران موفق می گوید: ” فردی که خوش سفر است بهترین استایل زندگی و بهترین آموزگار را در اختیار دارد، چون نگرش و دیدی که در سفر به دست می آید در هیچ کلاس درس یا هیچ دانشگاهی آموزش داده نمی شود. ”

هیجان سفر امید به زندگی را در انسان بهبود می بخشد. ناتاشا گائورا میگوید: “طبق تحقیقات بالینی که بین ۱۰۰۰ نفر در سن ۶۰ سالگی ، ساکن ایالت امریکا که سال ۲۰۰۹ میلادی انجام شده کسانی که در طول مدت زندگی خود سفرهای زیادی داشته اند ۴۰ درصد کمتر از دیگران در خطر افسردگی دوران بازنشستگی هستند.”

در مسافرت شما نه به مشکلات گذشته تمرکز میکنید و نه نگران آینده هستید و در واقع از حالتان لذت میبرید.

 جهان بینی:

سفر باعث می شود به دنیای جدیدی پا بگذارید که هرگز تجربه نکرده اید. زندگی یعنی تغییر و تا زمانی که شما در حال تغییر نباشید یک زندگی تکراری را ادامه داده اید، در حقیقت زندگی نکرده اید فقط نفس کشیده اید.

در سفر شما با مردم ، طبیعت ، فرهنگ و کشورهای جدید آشنا خواهید شد. مسلما این آشنایی در شخصیت و بلوغ فکری شما تاثیر خواهد گذاشت و جهان بینی شما را تغییر خواهد داد. در درازمدت نیز تبدیل به فردی سازگار ، شاد و آرام خواهید شد و چشم اندازی جهانی خواهید یافت.

 

 

پختگی ناشی از سفر:

معمولا انسان در طول سفر با ناهمواری ها  و مرارت های بسیاری رو به رو می شود و ناخودآگاه یادمی گیرد که چگونه از پس مشکلات برآید. این دست و پنجه نرم کردن با مشکلات تمرین خوبی است برای مقابله با مشکلات واقعی زندگی.

 

خطر

خود کلمه ی سفر خطر کردن و به چالش کشیدن را در ذهن متصور میشود در سفر خطرات زیادی امنیت ما را تهدید میکند. مثل ریسک گم شدن، دزدیده شدن اموال، بی پول شدن، بیماری و شرایط ناشناخته ی دیگر. تصور کنید پس از اتمام سفر چه قدرتی خواهید یاقت؟! شما دیگر هرگز فرد قبل از سفر نخواهید بود. برخورد با حوادث غیرمترقبه، اعتمادبه نفستان را افزایش خواهد داد.

ریسک در سفر

 

شما در سفر از توانایی ها و ظرفیت های ی نهفته خود آگاه می شوید. از یک سو از میزان تحمل سختی، گرسنگی، دربه دری و خستگی آگاه می شوید از سوی دیگر از توانایی هایی مثل دوستیابی، هنجارهای شخصیتی، روابط اجتماعی و … در خودتان لذت خواهید برد.

یکی از بهترین حالات برای پرورش خودتان، رفتن به یک سفر به صورت تنهاست. بهترین مقصد برای شما جایی است که نه زبان مردم آنجا را بدانید و نه با فرهنگ و اداب و رسومشان آشنا باشید. در یک چنین سفری شما با توانایی هایی در خود آشنا خواهید شد که متعجب می شوید. تصور کنید در منطقه ای هستید که کاملا بیگانه اید نه خانواده ای و نه حامی ای. اینجاست که مغزتان به طورخودکار به کار خواهد افتاد تا اینکه از سختی ها عبور کند و گذر از هر سختی لذتی باورنکردنی برای شما خواهد بود. در چنین سفری کسی که شما را حمایت می کند فقط خودتان هستید. در انتها فردی خودساخته خواهید شد و نظرتان در مورد سختی ها و مشکلات عوض خواهد شد.

 

یادگیری مدیریت هزینه ها  به بهترین شکل:

مدیریت مخارج

شما در طول سفر یاد خواهید گرفت که چگونه هم در هزینه ها صرفه جویی کنید و هم از کیفیت و لذت سفر چیزی کم نکنید. بله اشتباه نکنید منظور از صرفه جویی کاستن از لذات سفر نیست بلکه شما خواسته های خود را در طول سفر اولویت بندی خواهید کرد و با یک مدیریت دقیق و هوشمندانه هزینه های خود را کاهش خواهید داد. به عنوان مثال برای عزیمت به مقصد برای ارزانتر تمام شدن، میتوانید بلیط خود را از شرکت های مختلف دنیا جستجو کنید و قیمتهای آنها را باهم مقایسه کنید برخی از شرکتها تخفیف های خوبی عرضه میکنند. یا به جای رفتن به صورت هوایی با قطار یا اتوبوس حتی به شیوه هیچهایک سفر کرد تا مخارج حالت نزولی پیدا کند.

 

شناسایی بهتر اطرافیان:

روشن است که دوستی انسان ها باهم در هنگام سختی و گرفتاری ها محک میخورد. سفر این فرصت را در اختیار می گذارد که مردم یکدیگر را بیازمایند و از میزان وفاداری دوستان آگاه شوند.

محک دوستان

 

توسعه ی روابط:

وقتی که برای یک سفر کاری یا یک نمایشگاه و یا حتی سفر تفریحی به جاهای مختلف دنیا سفر می کنید، با آدم های بیشتری در دنیا ملاقات می کنید و با بسیاری از آنها دوست می شوید. این باعث می شود تا با افراد زیادی در ارتباط باشید. افراد موفق روابط توسعه یافته تری دارند.

 

هدف از سفر به کشورهای مختلف، چشم هم چشمی یا نیاز ؟

نفس سفر کردن مهم است و الا محل و مقصد آن از اهمیت کمتری برخوردار است. همچنانکه باید فعالیت های روزانه خود را متوقف کنید،  تا استراحت نمایید. سفر هم همین کار را میکند. جا مهم نیست مگر اینکه بخواهید با فرهنگ و تمدن های دیگر آشنا شوید تا به رشدتان کمک شود.

 

قبل از سفر چه کارهایی باید انجام داد؟

۱٫ تحقیق:

شما قبل از آغاز سفر باید تحقیقات جامعی از شهر یا کشور مقصدتان انجام دهید. باید تاریخ و فرهنگ آن کشور را مورد بررسی قرار دهید. باید در مورد هنجارها و عرف جامعه ای که قرار است میزبان شما باشد مطالعه کنید. باید در کدام شهرها چه جاذبه هایی را قرار است ببینید و چه مدت زمانی را در مقصد بگذرانید و در مورد هزینه هایتان برنامه ریزی کنید. آب و هوا و فصول خاص کشور مقصد را بدانید. برای مثال باید دقت داشته باشید که استرالیا در اغلب ماههای سال گرم خصوصا تابستانهای بسیار پرحرارتی دارد یا دمای هوا در زمستانهای روسیه حتی به ۵۰ درجه زیر صفر هم می رسد.

 

تحقیق

 

۲٫ زمان:

برنامه ریزی برای زمان یکی از مهمترین مسائل سفر است. اگر شما کارمند هستید باید زمان مرخصی تان را با سفر هماهنگ کنید. علاوه بر مدت سفرتان و اینکه باید چه زمانی در کجا باشید برای آماده شدن به سفر نیز باید برنامه ریزی داشته باشید. برای مثال اگر مقصد شما کشوری در  خارج از وطنتان باشد باید حساب کنید که چه مدت زمان برای گرفتن ویزا وقت لازم است. یا اگر سفر شما یک سفر کوهنوردی است باید ساعت طلوع و غروب خورشید و همینطور ساعات یا روزهایی که در راه هستید را محاسبه کنید و همه ی شرایط را بسنجید و مدیریت کنید.

 

۳٫ پول و پشتوانه ی مالی:

پول یکی از موارد مهم و اصلی برای  انجام سفر است. چنانچه سرمایه ی کافی برای آن سفر را ندارید، بهتر است مدتی قبل از سفر شروع به پس انداز کنید. پس انداز کردن مهارتی است که میتوانید حتی با تعیین و ذخیره ی مقدار معینی به سرمایه ی خوبی برسید. هر چند میتوانید به شیوه های ارزان سفر کنید ولی پس انداز اعتماد به نفستان را هم بالا خواهد برد پس شروع کنید و برای این هدف سرمایه گذاری نمایید.

 

پس انداز

 

نوشته شده توسط سوسن فتاحی